14נובמבר2019

שמואל המוהל

בס"ד

שמי שמואל עמרוסי ואני משמש כמוהל מוסמך מזה כ 27 שנה. 

זכיתי להכניס בבריתו של אברהם אבינו את בניי, נכדיי ועוד ילדי ישראל רבים. 

גר באיזור המרכז (אלעד), ומגיע ללא  בעייה לבריתות באיזור שוהם פתח תקוה אלעד ראש העין תל אביב  רבתי,  

נמצא הרבה  באיזור רחובות נס ציונה ויכול  להגיע לבריתות באיזורים אלו. 

רשיון מלא של משרד הבריאות (רשיון מספר 633) ושל וועדת מוהלים של רבנות ישראל.

Rabanut

 

קצת מאמרים  על ברית המילה בתחומים  שונים.

ברית מילה : מה זה ? בתחתית העמוד.

צהבת יילודים מה זה ? בתחתית העמוד.

 

קצת תמונות : בבריתו של בני  2004 

BritBnaya

בתמונה  מרגיע את הנכד לאחר הברית (יין ישמח לבב אנוש) 2016 בירושלים

EliaBrit

 

קשר טלפוני או באמייל לכל שאלה או בעיה.

0528308841    This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

שמואל עמרוסי

 

ברית מילה : מה זה ? 

בברית המילה אנו מסירים את העורלה. ובכן מהי העורלה.

תשובה: כשמה כן היא, היא  העור שיש לה. למי ? לעטרה.

באיבר הברית, באיזור המכונה עטרה (חלק עליון) נמצאת העטרה שבקצה שלה יש  את חור הפרשת השתן. 

כל האיזור הזה מכוסה בעור והוא המכונה עורלה. התורה מצווה לנו להסירו ביום השמיני  להולדת הילד.  כפי שכבר  נרמז בברית מילה איננו חותכים חתיכת  בשר  אלא חתיכת עור.

העור  הזה חופה  בשר מאוד מאוד רגיש  בגוף, ובשר זה  עמוס בכלי  דם, ומכאן שיש לנקוט בזהירות  רבה ביותר בזמן הברית. 

העורלה בנויה בעצם משתי עורות. אחת  מכונה עור העורלה  והיא החופה את  העטרה.   מתחת לעור זה ישנו קרום  דק מאוד הדבוק לעטרה ויש להפרידו (כאב קל מאוד ) לפני הברית

לאחר הברית אם נותר חלק ממנו (תמיד נשאר מעט) מפשילים אותו לאחור  והוא  המכונה עור הפריעה (פריעה  מלשון גילוי) דהיינו שיש לגלות בברית את העטרה כנקייה לגמרי משתי העורות.

הברית היא דבר טבעי מאוד, מהסיבה הפשוטה שאם לא עושים ברית, קרום עור הפריעה מתנתק מהעטרה בכל מצב לבד כאשר הילד מתבגר. כמו כן במצבים מסוימים כל עור  העורלה יורד למטה ומתגלה העטרה.

ההלכה היהודית מצוה  להסירו לצמיתות כך שהעטרה תהיה  מגולה באופן קבוע.

ככתוב בתחילת פרשת תזריע. "וביום השמיני ימול בשר עורלתו" , דהיינו שבשר העטרה שבו יש את העורלה יגולה וייפרע. 

 

צהבת יילודים מהי. 

כידוע ישנם שני סוגי צהבת ביילודים. 

האחת פשוטה ומצריכה סבלנות בעיקר על לבשלות הגוף, והאחרת מכונה  צהבת פתולוגית וקצת יותר בעייתית ומצריכה טיפול באור ולעיתים אף החלפת הדם.

לרוב התינוקות הנולדים (מעל 50% ) ישנה צהבת פשוטה  המכונה צהבת פיזיולוגית שבה הכבד  עדיין לא הגיע לבשלות והתוצאות שלו  נראות על פני עור הילד שנראה צהוב במקומות שונים בגוף ברמות כאלה או אחרות (לא כל הגוף מקבל צבע צהוב). הצבע הצהוב  נראה בעיקר בגלל רמות גבוהות של הפיגמנט בילירובין  בגוף  (יוסבר בהמשך מהו). בד"כ נראה אחוזים גבוהים יותר  של צהבת ככל שהילד קטן יותר וכמובן בילדים פגים.  לעיתים צהבת כזו מצריכה המתנה בהחלטה על עשיית ברית בזמנה עד הרגע האחרון ממש (לעיתים ביום השביעי להולדת הילד).

בילירובין:

הבילירובין הנו תוצר לוואי של התפרקות תאי דם אדומים ובעיקר של ההמוגלובין שבו. אנו  חיים עם הגוף שלנו עד 120 בע"ה, אך רוב  גופנו  מתחלף פעמים  רבות במהלך החיים. רק תאים  מיוחדים  מתחילים איתנו את החיים ולא נפרדים מאתנו. 

תאי הדם  האדומים שאחד מתפקידיהם  הוא לקחת חמצן מן הריאות ולאחר מכן לפזרו  בגוף, עובדים מאוד קשה ולאחר פרק זמן הם  מתפרקים ומתים. חלקים מהם משמשים למחזור  ולבנייה של תאי דם נוספים  וחלקים מהם מופרשים  החוצה, ההמוגלובין שהוא חלק מתאי הדם האדומים  מתפרק  אף הוא  ואחד מתוצריו הוא הבילירובין שצבעו צהוב, והוא  מתפנה  מהגוף באמצעות הכבד והמרה בשני תהליכים עוקבים. 

לעובר ישנם תאי דם רבים יותר מאשר הוא צריך  לאחר לידתו.  הסיבה היא שבעודו עובר הוא קיבל חמצן מאמו דרך מערכת הדם, ואילו לאחר לידתו הוא מקבל חמצן  דרך הריאות. הריאות  מלאות בחמצן מהנשימה ולכן פחות תאי דם יכולים לספק לתינות את כל צרכי  החמצן שלו.  מייד לאחר הלידה מתחילים להתפרק תאי דם אדומים רבים, ולתוצרי  הלוואי של  הפירוק מתבצעים תהליכים של מחזור ופליטה  מהגוף  כאמור. 

אם הכבד עובד היטב  הוא  מסוגל להיפרד במהירות מעודף  הבילירובין, ואם לא חלקם  נשאר בגוף  מספר ימים עד שהכבד מצליח  להפריש  כמויות גדולות יותר מן הפירוק  הנדרש וכך  הגוף חוזרת לצבעו המקורי (אדמדם ויפה). כשזה לא קורה אנו ממתינים קצת לבשלות הגוף. אם רמות הבילירובין גדלות מדי  (מעל 15 בערך תלוי במשקל התינוק) לעיתים יש צורך בהתערבות רפואית.  

טיפולים רפואיים:

אחד מדרכי הטיפול  הידועים הוא  הקרנה  של אור  באורך גל מסויים, שכאשר הוא מוקרן על הגוף הוא  מסייע לפירוק  הבילירובין לתוצרים שהגוף יודע  לסלק מעצמו.  

טיפול זה עוזר בעצם לכבד להתמודד עם הכמוייות הגדולות שהגוף מפרק בתחילת חיי היילוד, ולעיתים טיפול אחד או שניים גורם  להבראת הילד, מפני שבהמשך חייו הכבד יבשיל לעבודה מלאה, וגם כמויות  כדוריות  הדם המפורקות יהיה הרבה יותר מאוזן.  

 

 

 

ללא תשלום

חידון התנ"ך